Nascar autosacīkstes

NASCAR autosacīkstes ir sporta veids, kurš tika dibināts 1948 gadā un kurā pa apļveida trasi traucas speciāli izstrādātas un aprīkotas automašīnas. NASCAR brends un pati kompānija, kas rīko visas šīs sacīkstes (Nacionālā sērijauto sacīkšu asociācija) ir privāts uzņēmums un šis uzņēmums tad arī rīko šīs NASCAR sporta sacīkstes un veido šo autosacīkšu līgu. NASCAR līgas dibinātājs ir Bils Frānss, kurš tad jau tālajā 1947. gadā izveidoja pirmo oficiālo šīs līgas sacīksti un aizsāka šo autosporta fenomenu.

NASCAR līga pārrauga lielākoties trīs dažādas līgas:

  • Sprint Cup Series,
  • World Truck Series,
  • Nationwide Series.

Un pa šīm un ēl dažām citām mazākām sacīkstēm NASCAR kompānijai pārvaldībā ir aptuveni 1500 sacensības gadā 100 dažādās trasēs, kas pārsvarā atrodas ASV, bet ir trases arī Kanādā un citās valstīs.

NASCAR ir otrais skatītākais sporta veids ASV televīzijā uzreiz aiz Futbola un lielākās pasaules kompānijas šo sporta veidu sponsorē vairāk kā jebkuru citu motosporta sacīkšu paveidu. Tiek lēsts, ka lielāko NASCAR autosporta komandu vērtība ir pat līdz 300 miljoniem ASV dolāru, bet pati līga katru gadu saņem vairāk kā 350 miljonus dolāru no dažādiem sponsoriem un televīzijas pārraidēm. Kopā šī NASCAR līga, jeb uzņēmums, kā to daudzi dēvē katru gadu apgroza vairāk kā 700 miljonus dolāru un pēc dažām aplēsēm šis skaitlis ir pat līdz vienam miljardam dolāru, bet peļņa no šī visa kompānijai ir ap 100-150 miljoniem dolāru, kas noteikti nav no tiem mazākajiem skaitļiem.

NASCAR sacīkstes var skatīt vairāk nekā 150 dažādās pasaules valstīs tai skaitā Latvijā dažādos TV kanālos, bet kopš 2005. gada šis sporta veids ir piedzīvojis savu pirmo apmeklējuma un ienākumu kritumu, jo skatītājiem vairs nav interesanti nedz doties uz šīm sacīkstēm, jo tajās bieži vien nekas interesants nenotiek, kā arī nav interesanti skatīties sacīkstes TV ekrānos tieši tā paša iemesla dēļ. Tieši tāpēc, ka šis sporta veids ir kļuvis tik komerciāls un bieži vien tas sportists, kas startē pirmais arī uzvar, tāpēc arī cilvēkiem lēnām zūd interese doties uz šīm sacīkstēm.

Bet lai vai kā tur būtu ir jāatceras, ka NASCAR ir izdevies tas, ko liela daļa sporta veidu nevar un tas ir iekarot miljoniem skatītāju sirdis un no tā pēc tam arī vēl nopelnīt naudu. Nascar braucēji saņem visai iespaidīgas algas mērāmas desmitiem miljonu apmērā un viņiem noteikti nav vajadzīgi krediti lai izdzīvotu, bet to nevarētu teikt par šī sporta veida skatītājiem, jo biļešu cenas ir visai iespaidīgas un pēdējo gadu lejupslīdes rezultātā tās beidzot tiek samazinātas!