Formula 1 sacīkstes

Formula 1 jeb saīsinājumā F1 sacīkstes ir pasaules prestižākās automašīnu sacīkstes kuras savu sākumu meklē jau tālajā 1950. gadā. Šīs sacīkstes tiek dēvētas par formulu, jo visiem braucējiem un visām komandām, kas vēlas piedalīties šajās sacīkstēs ir jāseko vieniem un tiem pašiem noteikumiem un vadlīnijām un tāpēc arī visas F1 automašīnas izskatās ļoti līdzīgas un vairāk notiek cīņa tieši starp braucējiem nevis tehnoloģijām.

F1 ir prestižākās automašīnu sacīkstes, kurās piedalās 20 braucēji un 10 komandas, katrai komandai pa 2 braucējiem. F1 braucēji ir vis-apmaksātākie autosporta dalībnieki, kur labākajiem braucējiem gada alga var būt pat lielāka, kā 40 miljoni dolāru, bet komandas, kas nodarbina šos braucējus var gadā iztērēt pat līdz 500 miljoniem dolāru par automašīnām, braucējiem, reklāmām un citiem pirkumiem. Kopējais visu F1 komandu gada līdzekļu apgrozījums tiek mērīts ap 3 miljardiem ASV dolāru un tādā veidā šīs sacīkstes nostrādina ļoti lielu cilvēku skaitu un arī tāpēc tās tiek dēvētas par autosporta kalngalu, kurā jebkurš sevi cienošs autosportists vēlētos nonākt. Vienas automašīnas izplānošana un izveidošana var izmaksāt komandai no 100 līdz pat 200 miljoniem dolāru, bet autosportisti, kas brauc ar šīm automašīnām saņemt pat līdz 10 reizēm lielākas algas, kā nākamie apmaksātākie autosportisti, kas parasti ir Nascara vai IndyCar braucēji.

Pašlaik sākot no 2014. gada F1 automašīnas visas ir aprīkotas ar 1.6 litru turbo V6 motoriem un to griezes moments mēdz būt līdz pat 20 tūkstošiem apgriezienu minūtē, bet F1 ātrākais reģistrētais ātrums kādā no Grand Prix trasēm ir 372 kilometri stundā, bet testa braucienos lidostās šīs automašīnas ir sasniegušas pat 415 kilometrus stundā. Pamatā visām komandām tehnika un aprīkojumi ir līdzīgi, bet tās tieši vairāk koncentrējas uz sportistu prasmēm, kas tad arī ir interesantāk, jo pretējā gadījumā komandas kuras var atļauties investēt vairāk naudas arī būtu tehniski spēcīgākas, jo tām izdotos izveidot daudz jaudīgākus un tehniski attīstītākus motorus un arī pārējās tehnoloģijas uzlabot tā, ka pārējās komandas nevarētu sacensties.

F1 sacīkstes man pašam vienmēr asociēsies ar Mihaelu Šūmaheru, jo bērnībā kad šis braucējs bija savas karjeras pašā plaukumā es ar nepacietību gaidīju svētdienas, kurās rādija sacīkstes un tad kā pielipis sēdēju pie televizora ekrāna un fanoju par šo sportistu.